Rüya Tabirleri

Rüya tabirleriRüya tabirleri sözlüğümüzü kullanarak güvenilir kaynaklara dayanan açıklamaları okuyabilir, uykunuzda size rüyalar ile iletilen mesajları anlayabilirsiniz.

Kimler nasıl rüya yorumlayabilirler?

Rüya yorumlayabilmek için olağan dışı güçlere ve yeteneklere sahip olmaya gerek yoktur. Gerekli şartları yerine getiren herkes rüya yorumlayabilir. Rüya tabir ederken dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi, rüyada ve rüya sahibinde olması gereken bazı özellikler de vardır. Tüm bu koşullar sağlanıyorsa sağlıklı biçimde rüya tabiri yapılabilir.

Şu anda sitemizi ziyaret edip bu satırları okuduğunuza göre büyük bir ihtimalle kendinizin veya bir tanıdığınızın rüyasını yorumlamak için buradasınız. Rüyaları doğru yorumlayabilmek için bundan sonraki satırları lütfen dikkatlice okuyun.

Rüya tabir ederken dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Rüyada görülmüş olan nesne ve olayların manasının, karşılığının bilinmesi gerekmektedir. Rüyadaki tek bir nesneye, kişiye, olaya veya duyguya bağlı kalarak yorum yapmak doğru değildir. Bu yüzden sitemizi kullanırken, rüyanızda gördüğünüz belirgin unsurları tek tek okuyup kısa notlar almanız ve nihayetinde bir yoruma varmanız gerekmektedir.
 • Rüya yorumlarken mutlak suretle, rüya sahibinin ruh hali, görülen şeyin anlamı, iklim, mevsim, genel toplumsal durumlar, önemli olaylar gibi bir çok konu sentezlenmeli ve bu olgular doğrultusunda bir sonuca ulaşılmalıdır. Sizin de farkedeceğiniz gibi, bir rüyanın birçok farklı yorumu bulunmaktadır. Hatta bazı tabirciler aynı rüyaya taban tabana zıt şekilde yorum getirmişlerdir. Bu durumda önemli olan, rüyada görülen diğer unsurlar ile bağlantıları kurmak, kişinin ruh halini de göz önünde bulundurarak en uygun açıklamayı seçerek rüya tabirini o açıklama üzerinden yapmaktır.
 • Mutlaka sonuç olarak rüya görenin nasıl etkileneceğini hesaba katmalı, ve ruhsal problemler sağlayacak yorumlardan olabildiğince kaçınmalıdır. İşte bu sebeptendir ki rüyalar mutlaka hayra yorulmalıdır.
 • Tabir yapan kişinin hissiyatının kuvvetli olması ve de gönül gözünün açık olması gerekmektedir.

Rüyalarda ve Rüyayı görende olması Gereken Özellikler:

 • Rüya konusunda acele edilmemelidir.
 • Tabirlerin bir yol gösterici olduğu mutlaka hatırlanmalı, ve belirtilen işaretlere göre gerekli önlemler alınmalıdır.
 • Gerek modern gerekse de İslami rüya tabirleri kesin gerçek olarak algılanmamalı, sadece muhtemel bir yol gösterici olarak düşünülmelidir.
 • Tam hatırlanmayan ve silik rüyalar tabir edilmemelidir.
 • Hoşa gitmeyen, mutlu etmeyen rüyalar başkaları ile paylaşılmamalı ve tabir ettirilmemelidir.

Siz nasıl rüya yorumlayacaksınız?

Unutmamalısınız ki buradaki bilgiler sadece yardımcı niteliktedir ve yorumlanmadıkça hiçbir anlam ifade etmezler.

Eğer rüya yorumu arıyorusanız rüyanızı yorumlayabilmek için gördüğünüz nesneleri tek tek ve ayrı ayrı aratıp, okuyup, daha sonra anlam olarak birleştirmelisiniz. (örneğin “Rüyada bir akrabasının attan düştüğünü görmek” kalıbını aratmak yerine “Rüyada Akraba görmek” “Rüyada at görmek” “Rüyada düşmek” olarak ayrı ayrı aratıp okuduklarınızı sizin birleştirmeniz gerekiyor.)

Size yol göstermesi açısından nasıl rüya tabiri yapılacağı ile ilgili bir örneği sizlerle paylaşıyoruz.

Rüya tabirleri ile ilgili şu dört hususun tekrar altını çizmek gerekir:

 1. Rüyalar için çeşitli tabirler vardır. Tabirin kişinin ruh haline uygunluğu önemlidir.
 2. Rüyalarınızda gördüğünüz nesneleri ayrı ayrı arayıp kendi ruh halinizi de göz önünde bulundurarak tabirde birleştirebilirsiniz.
 3. Rüyaya ilk yapilan tabir geçerlidir. Hoşnutsuzluk duyduğunuz rüyaları yorumlatmayın.
 4. Rüyalarınızı hayra yorun, hayra çıksın.

Örnek Rüya:

Gerçekte bir bayan tarafından düşmanlık görüyorum. Kişinin bana karşı kötü duyguları var ve ben bu durumdan biraz çekiniyorum.

Geçen gece o bayanı rüyamda gördüm. Rüyada arabada oturuyorduk. Arabadaki koltuklar karşılıklıydı. Yanımda tanımadığım bir erkek, karşımda bana düşmanlık yapan kadın, onun yanında da yine tanımadığım bir kadın oturuyordu.

Rüyamı yorumlayabilir misiniz?

Rüyanın Yorumu:

Rüyanızda gördüğünüz belirgin nesneleri ayrı ayrı aratıp tabirleri birleştirmelisiniz. İlgili rüyadan çıkabilecek kelimeler: Araba, kadın, erkek, düşman.

Bu rüya tabirlerini sitemizde aratıp anlamlarını okuduğunuzda detaylı bir ön bilgiye sahip olacaksınız. Daha sonra yapacağınız şey tüm tabirleri uygun ve mantıklı bir şekilde birleştirip bir yoruma varmak.

Örnek rüyayı birlikte yorumlayalım:

 1. Kendinizi bir araba içinde görmeniz, kendinizi suçlu hissettiğiniz bir durumda olduğunuzu ancak bu durumdan kurtulacağınıza işaret eder.
 2. Yanınızda gördüğünüz tanımadığınız erkek, size ferahlık getirecek sözler söyleyecek birine işarettir.
 3. Karşınızdaki tanımadığınız kadın genellikle fitne ve fesatla tabir olunur. Ancak kadın güzelse sıkıntıları takip eden bir mutluluğu temsil eder.
 4. Rüyanızda gördüğünüz ve gerçekte tanıdığınız kadını sembolik olarak düşmanınız olarak adlandırabiliriz. Rüyada düşmanını görmek kadrinizin yüksek olduğuna, Allah (cc) tarafından takdir edildiğinize ve düşmanları yeneceğinize işaret eder.

Gördüğünüz rüya hayırlı bir rüyadır. Yaşadığınız sıkıntıdan kurtulacaksınız ve feraha kavuşacaksınız.

Yoruma kapalı.

Scroll To Top